Arakan’da Müslüman olmak

Acısıyla tatlısıyla bir Kurban Bayramını daha geride bıraktık. Bir tarafta trafik kazaları canımızı yakarken diğer tarafta Arakan’dan gelen haberler, fotoğraflar ve videolar yüreğimizi dağladı. Bizler bayram ederken Müslüman Arakan halkı, birer birer zalim Myanmar hükümetinin ve Budist zihniyetin kurbanı oluyordu.

Elhamdülillah Müslümanız ve yükümüz ağır biliyoruz. Çünkü mazlumların imdadına yetişen ilk ülke, belki de tek ülke Türkiye oluyor. Ama asıl ağırlık bu yükü omuzlarımızdan kaldıramamaktır. Sorumluluğumuz çok fazla biliyoruz ama asıl sorumluluk önce bireysel olarak kendimizi düzeltmektir. Müslüman sorumluluk sahibidir ve olmalıdır. Allah’ın izni ve yardımıyla Müslüman coğrafyaların gözyaşını silmek, akan kanı durdurmak için gece gündüz gayret etmek zorundayız.

Arakan’da Müslüman olmak, İslam dünyasının mazlum halkı demektir. Arakan’da Müslüman olmak, kan ve gözyaşının birlikte aktığı coğrafyada yaşamak zorunda olmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, insanlığın utanç tablosunun gün yüzüne çıkması demektir. Arakan’da Müslüman olmak, yüreğimizin kanaması demektir. Arakan’da Müslüman olmak, yıllardır vatandaşlıkları bulunmayan, ezilmiş, dışlanmış halk demektir. Arakan’da Müslüman olmak arada kalmışlığın, sıkışmışlığın dramı demektir. Arakan’da Müslüman olmak, zengin devletlerin yer altı kaynaklarına diktiği göze ‘düşman’ görünmektir.

Arakan’da Müslüman olmak vicdansızların kavgasına ‘meze’ yapılmak demektir. Arakan’da Müslüman olmak, bataklıkta kulaç atıp kıyıda yaşama tutunmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, Bangladeş sınırında nefes alabilmek için günlerce kuyruğa girmektir. Arakan’da Müslüman olmak, zalimler tarafından katledilip toprağa sarılmaktır.

Arakan’da Müslüman olmak, koskoca BM’nin, AB’nin, ABD’nin duyarsızlığını dünyaya göstermektir. Arakan’da Müslüman olmak her gün insanlığın katledildiğine şahit olmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, yaşama tutunmak için kan ve gözyaşıyla hayal kurmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, ekmeği çamura banıp hayatta kaldığına şükretmektir.

Arakan’da Müslüman olmak, ırksal, dinsel, siyasal ve ekonomik bütün silahlara ‘kurşun’ olmak demektir. Arakan’da Müslüman olmak, her gün ölümü bekler gibi zalimce katledilmek demektir. Arakan’da Müslüman olmak, kimliksiz ve vatansız bırakılmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, kadınların tacizine, tecavüzüne karşı çaresiz kalmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, gözyaşlarıyla ‘Myanmar katildir, zalimdir, şerefsizdir’ demektir. Arakan’da Müslüman olmak, gülüp oynayacakları sokaklara çıkamamaktır. Arakan’da Müslüman olmak Myanmar’dan kaçış için yalın ayak yürümektir.

Arakan’da Müslüman olmak, doğduğunda ve öldüğünde devlete vergi vermek demektir. Arakan’da Müslüman olmak, seyahat özgürlüğünün elinden alınması demektir. Arakan’da Müslüman olmak, sadece ahşap evde ‘yaşamak’ demektir. Arakan’da Müslüman olmak, devletin hiçbir imkânından faydalanamamak demektir. Arakan’da Müslüman olmak, sadece liseye kadar okuma ‘hakkına’ sahip olmak demektir. Arakan’da Müslüman olmak, devlet dairelerinde çalışamamak demektir.

Arakan’da Müslüman olmak, ev telefonuna da cep telefonuna da hasret kalmaktır. Arakan’da Müslüman olmak, motorlu taşıtlara sahip olamamaktır. Arakan’da Müslüman olmak, savunmasız kalmaktır.

Arakan’da Müslüman olmak, sebepsiz yere tutuklanabilmektir. Arakan’da Müslüman olmak, vatandaşlık hakkının bulunmaması demektir. Arakan’da Müslüman olmak, ‘Yabancı kimliği’ taşımaktır. Arakan’da Müslüman olmak, pasaport alamamaktır. Arakan’da Müslüman olmak, katılaşmış vicdanlara ‘Neredesiniz?’ diye seslenmektir. Arakan’da Müslüman olmak, dünyada zalimlerin olduğunu bir kez daha ispat etmektir. Arakan’da Müslüman olmak zulme karşı sessiz kalınamayacağını ve zalime teslim olunamayacağını göstermektir. Arakan’da Müslüman olmak yaşarken ölmek demektir. 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir