“Apoletli” gazeteciler, namluyu TSK’ya çevirdi

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. “apoletli” medyanın, “apoletli” gazetecilerinin bugünlerde namluyu TSK’ya çevirmesinin asıl nedeni; TSK’nın bugüne kadar iktidar mücadelesinde hem dengeleri değiştiren hem de sonucu belirleyen rolünden uzaklaş-tırıl-masıdır!

AK Parti hükümetlerinin sivilleşme adına attıkları adımlar sonucu, asker-sivil ayrımında katedilen önemli mesafeler, dün “İlle de asker” diyenlere, bugün “Lâ asker” dedirttiriyor. Yani “Asker bizim yanımızda (neden) yok” diyerek sitem ediyorlar.

“Şah Fırat” operasyonu ile Süleyman Şah türbesinin taşınması, ulusalcı, Kemalist, laik ve muhalefet partileri tarafından “Vatan toprağını terk ettiler” suçlamasına muhatap oldu. Muhalefet ve onun gibi düşünen, geçmişte karargâhı yazı işleri haline getiren “apoletli” gazeteciler de şimdi Genelkurmay Başkanı Necdet Özel üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verip veriştiriyor. Muhteremler bununla da yetinmiyor alenen “küfrediyor.”

Şimdiye kadar iktidar mücadelesinde kalemi ellerine aldıklarında, mikrofonu uzattıklarında askerden direktif alanlar, askerin gücüyle meydanlarda konuşup manşetleri süsleyenler, şimdi askeri “düşman” ilan ettiler. Nereden nereye…

Son günlerde Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e yönelik bazı medya organlarında eleştiri adı altında hakaret içeren haberlere, köşe yazılarına CHP ve MHP de “destek” verdi, veriyor. Muhalefet liderleri yaptıkları açıklamalarda TSK’yı adeta “düşman” ilan etti. Küfür ve hakarette birbiriyle yarışan muhalefet ve bazı medya organları, “Fırsat bu fırsattır” diyerek linç kampanyasını sürdürüyor.

Bunun altında yatan neden ise muhalefetin mücadelesinde TSK’yı ve Genelkurmay Başkanı’nı kendi yanlarında, hükümete karşı mücadelede “ortak” görememelerinde yatıyor. Hatırlayın lütfen, geçmişteki iktidar mücadelelerinin birçoğunda TSK’nın büyük rolü olmuştur. TSK yaptığı çıkışlarla dengeleri değiştirmiş, sonucu belirlemiştir. Cumhuriyetin belirleyici gücü olmuştur.

Öyle ki iktidar olmak isteyenler ve iktidar olanlar, bu gerçeği kabul ederek işe başlıyorlardı. Ancak 2002 ve sonrasında siyasetin sivilleşmesi bu denklemi bozdu. Bozulan sadece denklem değil; dengeler de bozuldu. TSK’nın kendi sorumluluk alanına çek-tir-ilmesi, normalleşme sürecinde önemli bir adımı teşkil etti.

Eski alışkanlıklara özlem duyanlar, özellikle TSK’nın belirleyici rolünü üstlenmesini ve bunu da bugünkü iktidara karşı kullanmasını bekliyor. TSK’nın demokratik sisteme, milletin tercihine saygı duyması, belli kesimler tarafından kabul edil-e-miyor. İşte Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve TSK’nın topa tutulmasının nedeni budur.

TSK’nın eski rolünden uzaklaşması, özellikle muhalefeti zora soktu. Asıl “gücünü” kaybeden muhalefet, TSK’yı yeniden bu denklemin içine çekmeye çalıyor. Ama şunu unutuyor ki TSK’nın başında Necdet Özel gibi demokrasiye ve sivil siyasete saygı duyan bir isim var. Ve TSK eski TSK değil!

TSK artık insanları inancından, mezhebinden, dilinden, kültüründen dolayı dışlayan bir yapıda değil. En azından çoğunluk bu şekilde değil.

Bugün TSK’yı topa tutup, “vatan toprağını terk ettiler, koruyamadılar, vatan bilinçleri yok” gibi suçlamalarla kendilerine pay çıkarmak isteyenler, büyük haksızlık içinde olduğunuzu hatırlayarak Sayın Kılıçdaroğlu’nun iktidarını bekleyin. Önce gazeteler el koyarsınız, ardından da askeri “hizaya” getirirsiniz.

2015 seçimlerine giderken belki de “son bir umut” edasıyla el ovuşturarak, “Şah Fırat” operasyonu üzerinden hem iktidara hem de TSK’ya karşı eleştiri ve hakarette sınır tanımayanların “vatan bilinci” tartışılır. Eminim ki sizin “Şah Fırat” operasyonu üzerinden ettiğiniz hakaret ve küfürleriniz, bir kurşundan daha çok can acıtmıştır.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20150303gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir