Anketlerin “dili” bize ne söylüyor?

2015 Milletvekilliği Genel Seçimleri yaklaştıkça araştırma şirketlerinin kamuoyu anketleri haliyle çoğaldı. Seçimlere 4 ay kala kamuoyuna açıklanan anket sonuçlarında dikkat çeken ise HDP’nin yüzde 9’un üzerinde gösterilmesi.

Her araştırma şirketinin kendine has bir ideolojik bakış açısının olması doğaldır; ancak elde edilen verilerin rakamsal gerçekliğini ortaya koymak da büyük bir görevdir. Sonuçlar bir anlamda ideolojik tutumunuzu da ele verir.

Anketlerin iki önemli mesajı vardır: birincisi gerçek rakamlarla siyasi partilere tabiri caizse “çekidüzen vermek”tir. İkincisi ve –şu aşamada- en önemlisi de rakamlarla “oynayarak” seçmene mesaj vermektir. Seçime 4 ay kala AK Parti’yi yüzde 40’larda gösteren, HDP ve CHP’yi sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 28’lerde göstermek, hem Kürt seçmene hem de sol seçmene mesaj vermektir. Seçimlere parti olarak girmeyi düşünen HDP için ise bulunmaz bir nimettir bu uygulama.

Şimdi gelelim rakamların diline. Son zamanlarda gerek televizyon ekranlarında gerekse gazete ve internet sayfalarında 2015 seçimlerine giderken yapılan bazı araştırmaların sonuçları yer alıyor.

Bunlardan birini Kadir Has Üniversitesi yapmış. Bunu her ne kadar  “sosyolojik araştırma” anketi olarak sunsalar da seçmene yönelttikleri “bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusunun cevapları seçim anketi olarak da değerlendirilmeyi hak ediyor. Bu anketin sonucuna göre AK Parti’ye %45, CHP’ye %23, MHP’ye %14 ve HDP’ye %9 gibi sonuçlar çıkıyor.

Tabii burada partilerin geçmişteki oy dağılımı göz önünde bulundurulduğunda HDP’ye destek verenlerin oranındaki artış, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki sonucu yansıtıyor. Oysa HDP’nin barajı geçmesi şu süreçte zor görünüyor. Neden mi?

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kaç aday yarıştı? Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş. Yani üç aday. Peki, 2015 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde kaç PARTİ yarışacak? Tam 31 parti. Bu ne demek?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde özellikle CHP’nin, gösterdiği ortak adaya tepki gösteren seçmen ve diğer küçük partilerin bir kısmı oyunu Selahattin Demirtaş’ın “Türkiyelilik söylemlerine” de inanarak Demirtaş’a vermişti. Ardından 6-7 Ekim olaylarında Demirtaş’ın “Türkiyelilik” söylemi yerini başka bir üsluba ve gelişmelere terk etti. Haliyle bu destek azaldı.

Bu nedenledir ki HDP’nin barajı geçmesi zor görünüyor. O patilerden kopan seçmen HDP’ye bu seçimde oy vermez. Çünkü birçok alternatif parti seçime giriyor. Ne yazık ki şimdi bu detaylar gözden kaçırılarak anket yapılıyor.

Gelelim Metropol Araştırma Şirketi’ne. Özer Sencar AK Parti’nin oy oranını en fazla %45, CHP’nin %27, MHP’nin %14, HDP’nin %9 gösteriyor. AK Parti’nin 300 ve altında milletvekili çıkartabileceğini söylüyor.

Ancak burada dikkatlerden kaçan bir detay var. Aynı şirketin halka yönelttiği sorulardan biri de “AK Parti’yi kim yönetiyor?” sorusu. Buna cevap verenler %75 Erdoğan diyor. “Hükümeti kim yönetiyor?” sorusuna ise %78 Erdoğan sonucu çıkıyor.

Peki, AK Parti’yi ve hükümeti yönetenin Recep Tayyip Erdoğan olduğuna inanan %75-78’lik bir seçmen kitlesi varsa ve Erdoğan da meydanlara inmeye başlayıp “İnanıyorum ki Anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip parti (AK Parti), ülkeyi yeniden inşa edecektir” deyip gereken yere mesajını iletirken, bu seçmen kitlesinin AK Parti’den ve Davutoğlu’ndan desteğini çekmesini beklemek hayal olur! Bu hayale inananlar var. Nasıl mı?

CHP’ye yakınlığıyla bilinen Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı ise çok daha iddialı açıklamalar yapıyor.  AK Parti’yi %43’ün altında gösteriyor. Ve “276 milletvekilini zor bulur” diyor. “MHP eğer %18’in altında kalırsa dükkânı kapatırım” diye de büyük riske giriyor. Anketlerin dili bizlere bunları söylüyor. Özellikle belli kesimlere mesaj veriyor. Milletvekili adayları netleştiği zaman, bu anket sonuçlarında ciddi bir değişim olacağını düşünüyorum.  Şu anki anketlerin dili seçmene mesaj vermektir.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20150204gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir