Ankara yine AK Parti dedi

30 Mart Yerel Seçimleri AK Parti’nin zaferi ile sonuçlandı. Kurulan ittifaklar, ortaya saçılan ses kayıtları, uzun süre tartışılan yolsuzluk iddialarının tümü AK Parti’yi yıkmak için kullanılan yöntemlerden biriydi. Ancak bunlar tutmadı. Ve halkın çoğunluğu yine AK Partili belediye başkan adaylarını destekledi. Türkiye genelinde AK Parti 49 ili alırken CHP, MHP ve BDP kalan 32 ili paylaştı. Baştan İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük şehirlerin ise 17’sini AK Parti kazandı.

AK Parti bir önceki yerel seçimlere göre oylarını 6 puan arttırarak yine “Türkiye Partisi” olma yolundaki kararlılığını gösterdi. Bu defa sahile de indi. Sahil partilerinin kalelerini fethetti. Ancak Doğu ve Güneydoğu’daki beklentisinin karşılığını alamadı. Özellikle daha önce AK Parti’de olan Mardin ve Ağrı, BDP’ye geçti. (Mardin adayı Ahmet Türk her ne kadar bağımsız aday olsa da BDP destekli bir seçim süreci yürüttü.)

Gelelim Ankara’ya. Ankara’da seçimlerin en çekişmeli geçeceği ilçeler arasında Keçiören geliyordu. Keçiören’de halk tercihini yine Mustafa Ak’tan yana kullandı. AK Parti Ankara’da başta Gölbaşı ve Kalecik olmak üzere 8 yeni ilçeyi kazanırken 2 ilçeyi (Polatlı ve Haymana) de kaybetti. Ankara’da iyi bir sonuç elde eden AK Parti’de 2009 yerel seçimlerine göre oylarını arttıran ilçelerin başında Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar geliyor.

2009 seçimlerinde Akyurt yüzde 59,79’la en fazla oy alan ilçe iken, 2014 yerel seçimlerinde liderliği Selçuk Çetin başkanlığındaki Pursaklar göğüsledi ve metropol ilçeler arasında yüzde 63,60 ile en fazla oyu aldı. İkinci sıraya ise Veysel Tiryaki başkanlığındaki Altındağ geçti.

Büyükşehir belediyesi seçimlerinde ise kıran kırana bir yarış yaşandı. Hem CHP’nin hem de ittifakların adayı Mansur Yavaş ile AK Parti’nin adayı Mehil Gökçek arasında geçen yarışta zaman zaman iki isim de kameraların karşısına geçip “kazandık” açıklaması yaptı. Gergin dakikalar yaşandı. 31 Mart sabahına kadar devam eden sayımlarda gülen taraf yine Melih Gökçek oldu. Ve Gökçek yüzde 1’lik farkla 5’inci kez büyükşehir belediye başkanı olarak bir rekora daha imza attı.

Gergin geçen 30 Mart seçimleri öncesi böyle bir sonuç beklemeyenler tabii ki şimdi hayal kırklığına uğradı. Ancak görünen o ki CHP ve MHP büyük şehirlerde ittifak yaptı. Buna rağmen CHP istediğini alamadı. Fakat olan MHP’ye oldu. Ankara gibi bir ilde yüzde 17’lerde oyu olan bir parti ittifak uğruna nasıl olur da oylarını yüzde 8’e düşürür? Bu sorunun cevabını MHP’li seçmene vermek çok kolay olmayacak sanırım.

Çünkü bu ittifaka rağmen MHP’li yüzde 8’lik seçmen yine partisine oy verip MHP’nin adını yaşattı. MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mevlüt Karakaya bir röportajında Ayşe Arman’a “Bize haksızlık ediliyor. Seçim yarışı Melih Gökçek ile Mansur Yavaş arasında gösteriliyor” diyerek sitem etmişti.

Demek ki Sayın Karakaya’ya asıl haksızlığı kendi partisi yapmış ve ittifakla girdikleri seçimlerde MHP’nin oylarını yüzde 8’lere düşürme mağlubiyetini kendilerine yaşattılar. Ve tarihe “MHP’nin oyunu Ankara’da yüzde 8’lere düşüren aday olarak” geçtiler. Sonuç itibariyle Ankara AK Belediyecilikte gücüne güç katarak hizmete devam edecek.

Gazete PDF:

http://olay-gazetesi.com/gazeteler/20140404gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir