AK Parti’yi mindere çekme hamleleri

Haziran ayında yapılacak olan milletvekili genel seçimleri yaklaştıkça siyaset daha da hızlanacak ve AK Parti’yi seçim öncesi mindere çekme çabaları ‘şiddetle’ sürecek!

Türkiye’nin genel bir fotoğrafına bakacak olursak, bir tarafta iç politika diğer tarafta da dış politikada ciddi şeyler yaşanıyor. Türkiye içerisinde yeni tahliyelerle bir ‘yargı krizi’ yaşanırken; dış politikada da Almanya’nın Kıbrıs konusundaki tutumu, İsrail’in, Mavi Marmara konusundaki direnmesi ve Yunanistan’la yaşanan ‘küçük’ krizleri görüyoruz.

Türkiye’deki duruma bakarak diğer ülkelerle yaşananları da anlamaya çalışalım. Fotoğrafın geneline baktığımızda, şu günlerde yaşananların arkasındaki ‘hedef’in; yaklaşan genel seçimler ve AK Parti iktidarı olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Bu ‘hedef’in göstergelerinden biri de yargıdaki tahliyelerin ardından başlatılan tartışmalarla hükümeti köşeye sıkıştırma politikalarıdır. Hizbullah üyelerinin tahliye edildiği şu günlerde “suçlu kim?” sorusu sorularak, şiddetli bir tartışma başlatıldı. Hizbullah üst düzey yöneticilerinin tahliye edilmesiyle en çok tedirginlik yaşayan ise Kürt kökenli vatandaşlar oldu. Bunun yanı sıra “Hizbullahçıların hükümet tarafından kasıtlı olarak seçim öncesi bırakıldığı” öne sürüldü. Bunun gerekçesi olarak da “PKK’nın ‘siyasal İslam’ eliyle tasfiye edilmek istendiği” gösteriliyor…

Evet, bu tahliyelerin ve yargıdaki ‘tıkanıklığın’ aydınlığa kavuşturulması ve adaletin tarafsızlığı adına bu tür tartışmaların yapılması gerekir. Ancak bu tartışmaları yaparken sadece ‘muhalefet etmek’ için kafa karıştırmak yerine, bunun bütün boyutlarının kamuoyu önünde masaya yatırılması ve buna bir çözüm üretilmesi gerekir.

Yargının dışında siyaset kanadında da hareketlilik sürüyor. 2011 genel seçimleri için milletvekilliği adaylığı yarışı başladı. Bu çalışmalardan biri de CHP’de yaşanan ‘koltuk değişikliği’ ve ‘rozet tanıtımları’dır. CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa ederek, görevini Doğan Holding’in ‘çalışkan’ isimlerinden Nebil İlseven’e devrederek, ana akım medyanın desteğini sağlama bağladı.

Öte tarafta hükümete ettiği hakaret sonrası istifa etmek zorunda kalan Hürriyet gazetesinin başyazarı Oktay Ekşi’ye takılan CHP rozeti var. Şimdilik koltuk devretmeler, rozet takmalar bunlarla sınırlı kalsa da ilerleyen günlerde bu tür değişiklikleri birçok partide görmek mümkün olacaktır. Çünkü 2011 seçimleri herkes için büyük önem taşıyor!

Türkiye’den ‘dışarı’ya doğru baktığımızda ise devam eden Türkiye-İsrail gerginliğini görüyoruz. Türkiye’nin Mavi Marmara konusundaki isteklerini ‘küstahlık’ olarak nitelendiren İsrail hükümetine Başbakan Erdoğan’dan yine cevap gecikmedi. Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Avidgor Lieberman’a: “Bir defa Türkiye’ye ‘küstah’ ifadesini yakıştıracak olan kişi önce aynaya baksın, kendisi küstahlığın daniskasını yapan birisidir. İsrail’in başına beladır, İsraillilerin başına beladır. İsrailliler ondan kurtulmalıdır” diyerek bu konudaki hassasiyetini devam ettirdi.

Türkiye-İsrail arasında bunlar yaşanırken, Yunanistan ile İsrail arasında “Ortak askeri tatbikatlar ve askeri eğitim konuları” görüşüldü. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye ziyaretinde ‘Türk uçaklarının Ege Denizi’nde Yunan uçaklarını taciz ettiğini” söyleyerek sert eleştirilerde bulunmuştu. Bu “laf dalaşı”nın ardından Yunan Hava Kuvvetleri harekete geçerek, Türk uçaklarına müdahaleleri artırdı.

Almanya, İsrail ve Yunanistan’la bunlar yaşanırken, Başbakan Erdoğan’ın Arap ülkelerine ettiği ziyaretler çok önem taşıyor. Başbakan Erdoğan’ın Kuveyt-Katar gezisini ister ‘İslamcılık’ olarak, ister ‘çıkar ilişkileri’ olarak isterse de ‘Türkiye’nin uluslararası alanda kendine oluşturduğu yer’ olarak değerlendirin. Sonuçta, Başbakan Erdoğan’ın çok iyi hamle yaptığını ve ‘yaş tahtaya’ basmamaya özen gösteren bir lider olduğunu biliyoruz. İsrail’in Mavi Marmara katliamı konusundaki tutumundan vazgeçmeyerek, Arap ülkeleriyle de bağlarını geliştirerek kazanmaya devam ediyor!

Unutulanlar: Dışarıda ve içeride yapılan hamlelerle oluşturulmak istenen cepheler karşısında AK Parti’nin oyları daha da yükselmektedir. Bu cepheleşmeler, AK Parti için bir kazanca dönüşmektedir!

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir