AK Parti’ye niyet CHP’ye kısmet

16 Nisan Referandumunda ‘Evet çıkarsa Türkiye bölünür’ diyen ve ‘hayır’ çıkması ile AK Parti’yi parçalamayı savunanların niyetleri CHP’ye nasip oldu gibi. Yüzde 51,4’lük ‘Evet’ sonucu AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Davam, aşkım, yuvam” dediği partisine geri döndürüp daha da güçlendirirken; CHP içinde karışıklığı beraberinde getirdi.

17 Nisan’da referandum sonuçlarının meşruiyetini tartışan CHP’de parti içi sorgulama başladı. Yüzde 48 küsurluk ‘hayır’ blokunda yer alan CHP, ‘Hayır kazanmıştır’ argümanı geliştirdi. YSK’yı, Danıştay’ı aşındırıp AİHM’e kadar gitti. Amaç referandumu iptal ettirmekti. Kısa sürede bunun alıcıları emare gösterse de partideki başkaldırmalar bir anda gözleri CHP’nin yönetimine çevirdi.

Deneyimli siyasetçi ve Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen soruyla karışık ‘aday’ sinyaline yönelik reaksiyon gösterip 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün adaylığının değerlendirilebileceğini söyleyip, Kılıçdaroğlu’na “Ya cumhurbaşkanlığına aday ol ya da genel başkanlıktan çekil’ diyerek tartışmanın fitilini ateşledi. Bu tartışma ile belki de Gül ile Erdoğan’ı karşı karşıya getirmeyi, AK Parti’yi parçalayıp ve ‘Evet’ blokunu zayıflatmayı planlayan Baykal, bir anda kendisi ile Kılıçdaroğlu’nun karşı karşıya geldiğini gördü.

Baykal’ın çıkışının ardından CHP Mv. Fikri Sağlar, Kılıçdaroğlu’nu tek adam olmakla eleştirdi (Daha sonra sözlerim çarpıtıldı diyerek geri adım atsa da) hemen disipline sevk edildi. Bunu gören CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce (Daha önce olduğu gibi) tekrar atağa geçti ve olağanüstü seçimli kurultay isteyip Kılıçdaroğlu’na hodri meydan dedi. Partideki çatlak sesler yükselince CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında parmağını sallayarak “Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğim. Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağım” restini çekti.

CHP’deki tartışmalar derinleştikçe yeni ayrılıklar gelmeye başladı. Bu defa sahneye “CHP gerekirse sine-i millete döner” diyerek partiyi zora sokan ve aynı gün açıklaması yalanlanan CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke çıktı ve partideki görevlerinden istifa edip “Mevcut yönetim anlayışının bir parçası olmayacağım” sözleriyle parti yönetimine ağır eleştiri getirdi.  Herkes CHP’de neler olup bittiğini anlamaya çalışırken ‘fail’ bulundu ve ‘üst akıl’ açıklaması geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay katıldığı bir televizyon programında “Bir üst akıl var, CHP’de yaşananlar bir üst aklın operasyonu gibi mi anlamalıyız” yorumuna “Tam olarak öyle söylüyorum” cevabı verip üst aklı işaret etti. Türkiye üzerinde oynan oyunlarda bir üst aklın olduğunu dillendiren iktidarı sürekli eleştiren CHP, sonunda kendisi de bir üst akla ikna oldu. Ve bunu Genel Başkan Yardımcısı seviyesinde dile getirdi. CHP’deki tartışmaların “Saray Kaynaklı” olduğunu iddia eden CHP’liler (Kimse zorlamadan) kendilerine yakın medyada çıkıp konuşarak partiyi karıştırıyor.

Çelişkilerle dolu CHP’nin bu tarz-ı siyaseti CHP savunucusu Ertuğrul Özkök’ü de rahatsız etti. Özkök “Bırakın şu yüzde 48’in keyfini çıkartalım” mealinde yazı yazıp CHP’yi eleştirdi. Yetmedi Deniz Baykal ile “Çelme atma” polemiğine başladı. CHP referandum sonucundaki ‘evet’e ikna olup 2019’u konuşmaya başladı. Referandumdan ‘hayır’ çıkması sonucu başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AK Parti iktidarını yıpratmayı planlayanların hevesi yarım kaldı, AK Parti’ye ettikleri niyet, CHP’ye nasip oluyor.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir