AK Parti’de değişim ve gelişim yerelden başlayacak

AK Parti’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi ile hem siyasette hem de partide çok şey değişecek. Partili cumhurbaşkanı döneminin fiilen başladığı 21 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1414 delegenin oyu ile yeniden Genel Başkan oldu. AK Parti siyasetinin yol haritasının ipuçları da bu kongrede verildi.

Değişim, atılım ve reform sloganı ile olağanüstü kongreye giden AK Parti’de Cumhurbaşkanı Erdoğan çıtayı yükseltti. Genel siyasette yüzde 10’luk seçim barajını 16 Nisan Referandumu ile yüzde 50+1’e yükselten Erdoğan, AK Parti’de de herkesin ‘terleyeceği’ bir çalışma temposunu hedef gösterdi.

AK Parti MKYK’da 19 isim değişti. Daha fazla bir değişim bekleniyordu. Kimileri yeni listedeki bazı isimleri eleştirdi kimileri ise değişimi uygun buldu. Bu kısmi değişiklik bundan sonra partinin diğer organlarında da devam edecektir. Özellikle yerel yönetimler ve teşkilatlarda değişim ve dönüşüm başlayacak.

Yerel siyasetten gelen bir isim olan Recep Tayyip Erdoğan başarının sırrını burada görüyor ve parti teşkilatlarına, yerel yöneticilerine, milletvekillerine de orayı işaret ediyor. Olağanüstü kongrede önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu yılsonuna kadar teşkilatlarımızda süratle bir yenilenmeye gideceğiz. Yorulanlar, geride kalanlar oldu. 16 Nisan’da mesajı aldık” diyerek parti teşkilatlarında önemli bir değişim ve gençleşmeye gidileceğinin işaretini verdi.

İkinci bir uyarı da belediye başkanlarınaydı. Kendisi de geçmişte İstanbul gibi mega şehrin belediye başkanlığını görevini yürüten ve İstanbul’u İstanbul yapan Erdoğan, belediye başkanlarına seslendi “AK Parti vizyonuna uygun belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Şehirlerine ve partimize yük olanlara değil; şehirleri ve partimizi omuzlayanlarla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Referandum sürecinde bazı teşkilatlar ve belediyelerin yeterince çalışmadığı, halkla iletişime geçmediği, söylemleriyle vatandaşı rahatsız ettiği yönünde eleştiriler parti yönetimine iletilmişti. Bunu dikkate alan Erdoğan sadece terleyen cumhurbaşkanı değil terleyen milletvekili, belediye başkanı, il başkanı, ilçe başkanı hatta mahalle temsilcisi istiyor. Yeni dönem daha çok bunun üzerine şekillenecek. Parti tüzüğünde üç dönem kuralının kaldırılmaması da bundandır. Yeni dönemde üç dönem kuralına takılan ama başarılı olan, halkın sevdiği isimler MKYK kararı ile yeniden aday gösterilebilecek.

Üçüncü mesajı ise terör örgütlerineydi. PKK, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle olan mücadelenin kesintisiz devam edeceğinin altını çizdi. Özellikle FETÖ ile mücadelede, ucu kime dokunursa dokunsun ‘En yakınınız bile olsa bu mücadeleye destek verin’ çağrısı ile mücadeleyi sulandıranlara hem uyarı yaptı hem de bundan sonraki mücadele kararlılığını vurguladı. Bu açıklama aynı zamanda FETÖ ile mücadelenin siyasi ayağına uzanılacağı yorumunu yaptırdı.

OHAL konusunda da açıklama yapan Erdoğan vatandaşın hayatını etkileyen bir durumun olmadığına dikkat çekerek ülkenin huzur ve refaha kavuşacağı zamana kadar bunun devam edeceğinin altını çizdi. AB konusunda da gelinen durumun AB’nin tutumundan kaynaklandığını ve Türkiye’nin onuruyla kimsenin oynayamayacağını özellikle vurguladı.

Erdoğan iki şeyin farkında: birincisi 2019 seçimlerine giderken teşkilatlarda ve yerel yönetimlerde yenilenme yapmadan daha büyük başarılar elde edilemeyeceğini görüyor. İkincisi ise PKK-DHKP-C ve FETÖ ile mücadelede netice alınmadan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan oy istemenin zor olduğunu biliyor. Ve son olarak millete seslendi “Yanlış yaparsak gereğin yapın” dedi. 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir