AK Parti, “İktidar çözümü bitirdi” tezine karşı hamle yapmalı

7 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimleri sonrası ortaya çıkan tablo Türkiye’de barajı geçen siyasi partilerin tek başına hükümet kurmasına imkan tanımadı. Hal böyle olunca yüzde 41’lik oy alan AK Parti, CHP ve MHP ile koalisyon hükümeti kurmak için bazı girişimlerde bulundu. Amaç ‘tekrar seçime’ gidinceye kadar ‘süreli bir hükümet’ kurmak ve ülkeyi hükümetsiz bırakmamaktı.

Anayasaya göre tanınan 45 günlük sürenin sonunda partiler her ne kadar bir araya geliyor görünse de birlikte hükümet kuramayarak bu süreci sonlandırmış oldu. Tüm bunlar yaşanırken Türkiye’nin en önemli gündem maddesi haline gelen terör olayları tekrar başladı. Bu geçen sürede 60’tan fazla şehit verdik. 400’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi.

Bu hassas dönemde yeni bir algı oluşturuldu. Üç yıl önce her türlü riski göze alarak çözüm sürecini başlatan AK Parti, şimdi “Çözümü bitiren parti” olarak lanse ettiriliyor. Bunu da başta HDP, PKK, KCK ve bileşenleri olmak üzere, CHP, MHP, paralel yapı dillendiriyor.

Yeni senaryolar üretiliyor. Yaşanan ölümlerden AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanı sorumlu tutuluyor ki bu çok yanlış ve tehlikelidir. Zaten PKK ve bileşenlerinin istediği de bu algıyı oluşturmak, bunu tabana yaymak. Maalesef bu konuda ‘başarılı’ oldular. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yapılan propagandalar sonucu insanlar çözüm sürecini AK Parti’nin bozduğuna inandırılmaya çalışılıyor.

Oysa bizler şunu biliyoruz ki bu ülkede terör sorunu 13 yıl önce başlamadı. 40 yıldır devam eden bu sorunu, bizzat AK Parti hayata geçirdiği demokratik adımlar ve başlattığı çözüm süreciyle “durdurdu.” Üstelik çözüm sürecinin yaşandığı günlerde bile terör örgütü eski alışkanlıklarından vazgeçmedi, yol kesmeler, haraç toplamalar, yargılamalar, çocuk kaçırmalar, silahlanmalar, kadroları güçlendirme, baskı ve şiddete devam etme, araç yakmalar devam etti.

Bunun karşısında devlet ne yaptı? Kürtçe kanal açılmasını sağladı, Kürtçe propaganda serbestliği getirdi, Kürdoloji enstitüleri açtı, özel okullarda Kürtçe’nin serbest olmasını sağladı, eski köy isimleri iade edildi, operasyonlar durduruldu vs.

Buna rağmen terör örgütünün tekrar başlattığı çatışma sürecini bugün getirip AK Parti’ye yüklemek vicdansızlıktır. Terör olaylarını 40 yıldır yokmuş da AK Parti iktidarları döneminde başlamış gibi anlatmak bilgisizliktir daha da önemlisi cahilliktir.

Sürecin yanlış yönlendirildiği konusunda eleştiri getirilebilir ancak barış sürecinin tekrar AK Parti, hatta Sayın Cumhurbaşkanı tarafından ‘savaş sürecine’ dönüştürülmesi iddiası akla ziyandır.

Tam da bu noktada AK Parti’ye önemli bir görev düşüyor. Hele hele tekrar seçime giderken muhalefetin, HDP’nin, PKK’nın, paralel yapının, uluslararası akılların AK Parti’yi suçladığı bu dönemde, çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığın, barış sürecinin yeniden çatışmalara dönüşmesinin, bizzat PKK ve bileşenleri tarafından başlatıldığının iyi anlatılması gerekiyor.

Sürecin gerçek hikayesinin geniş kitlelere anlatılması, bu süreçte ikiyüzlülük yapanların ortaya çıkartılası, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yürütülen algı operasyonlarına karşı yeni, etkin ve başarılı bir kampanya yürütülmesi şart.

Şunu gördük ki HDP’yi baraj altı bırakmak için yürütülen politika Kürt seçmende farklı algılanıp bu partinin daha da güçlenmesini sağladığı gibi şiddeti de beraberinde getirdi. Bunun yerine HDP’nin sırtını yasladığı yerleri, bu süreçte takındığı tutumları, terör örgütüyle arasındaki bağ, özerlik noktasında takındıkları tavrı anlatmak daha faydalı olacaktır. AK Parti bu oyunu bozmalıdır!

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir