Ağrı’nın tüm renkleri Başkent’e taşındı

Yıllardır Ankara’da düzenlenen illerin ‘Tanıtım Günleri’yle Türkiye’nin tüm renkleri Başkent’e taşınarak yerli ve yabancı herkesin dikkatine sunuluyor. Böylelikle her il kendini tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, sporuyla, yöresel yemekleriyle tanıtma imkânı buluyor.

12 – 15 Nisan tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde Ağrı Tanıtım Günleri vardı. Ağrı bu organizasyona ilk defa katılıyordu. İlkleri yapmak her zaman risklidir. Onun başarıyla sonuçlanması kadar başarısızlıkla da sonuçlanma ihtimali de vardır. Ama Ağrı bunu başardı. Güzel ve renkli başlayan tanıtım günleri yine aynı güzellikte damaklarda tat, yüzlerde tebessüm bırakarak sonuçlandı.

Ağrı Tanıtım Günleri’nin açılışına Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Ataş, Öznur Çalık, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, AK Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe, eski milletvekilleri Yaşar Eryılmaz, Nidai Seven, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Tutak Kaymakamı Erkan İsa Erat, diğer ilçelerin kaymakamları, belediye başkanları, Ağrı'ya sürekli destek veren Savcı Sayan, Ankara’daki bürokratlar yoğun ilgi gösterdi.

Açılışın yapıldığı ilk gün Tutak standında AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ile sohbet ettik. Sabahın nurunda AKM’ye gelip Tutak’ın standına misafir olmuş. İlgi göstermiş. ‘Sayın Vekilim Tutak’ı bilir misiniz? Çeçil peynir ve ketenin tadını nasıl buldunuz?’ diye sorunca “Elbet de biliyorum. Çok geçtim oradan. Ağrı ile kardeş şehiriz. Ortak çalışmalar yaptık. Oraların ekmeğini çok yedim…” diye devam etti. Kahramanmaraş Milletvekilinin Ağrı özelinde Tutak’a bu kadar ilgi göstermesi beni ziyadesiyle memnun etti.

Nüfusu 549 binin üzerinde olan Ağrı’nın 7 ilçesi bulunuyor. Tutak, Patnos, Hamur, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Diyadin ve Taşlıçay. Herkes kendi standında ilçesini tanıtmak için çalışmalar yapmış. Tutak standında gelen misafirleri ağırlarken Tutak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili (aynı yaşata olduğumuz) değerli kardeşim Erkan İsa Erat geldi.  Selamlaştık, kucaklaştık, sohbet ettik. Ayaküstü Tutak’ın durumunu ve çalışmaları anlattı. Hemen telefonu açıp yeni projeleri gösterdi. ‘Pursaklar’da güzel hizmetler yapıyorsunuz’ diyerek iltifat gösterdi. Genç ve çalışkan bir kaymakama sahip olmanın gururunu bir kez daha yaşadık.

Tutak standında kete, çeçil peynir, bal, tere yağ, hıngel, kilimler, tırpan, teşi, tezgah, keçe, kazan, el dibeği gibi yöresel zenginlikler sergilendi. İlgi yoğundu. Çünkü hepsi doğaldı. Gelen herkese ikramlarda bulunuldu. Kaymakam Bey özellikle hiçbir ürünün satılmayacağı talimatı vermiş. (İnce bir düşünce). Ardından diğer stantlara geçtik. Doğubeyazıt standında balmumu heykelleri, kitre bebek ve diorama figürleriyle yapılan maketler dikkat çekiyordu. Diğer stantlarda Nuh’un Gemisi, İshak Paşa Sarayı, kerpiç evler, Ağrı Dağı resimleri kısaca Ağrı’nın tüm renkleri Ankara’ya taşınmıştı.

Yöresel yemeklerden abdigor köfte, ayran aşı (gırar), keşkeş, kete, tandır ekmeği sıcak sıcak ikram edildi. Hazırlanan tandırlarda ekmekler pişirildi. Halı, kilim, tiftik, üzerlik, nazarlık, keçe yapım, yün çoraplar, patikler, seccadeler, çeyizlik ürünler sergilendi. Ağrılı sanatçılar Çoban Ali, Orhan Artan, Delila Dilan, Alparslan Adsay, Hazal Zeynep ve Eyvan Folklor Derneği sahne aldı.

‘İnsanlığın dünyaya yayıldığı kent Ağrı’ ile ‘Huzur ve kardeşlik şehri Tutak’ ve diğer ilçeler kendine özgü sloganlarıyla herkesi kucakladı. Başkentlilerden tam not aldı. Ağrı’nın tanıtım günleri Doğu Anadolu Bölgesinin tanıtımı açısından büyük önem arz ediyordu.

Başkent’teki tanıtım günleri gösteriyor ki biz büyük bir milletiz, zengin bir kültüre sahibiz. Her köşesi cennet olan vatanımızın güzelliklerini Ankara’ya taşımada katkısı olan, emeği bulunan herkesi tebrik ediyorum.

 

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir