AĞRI'DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

31 Mart seçimlerinde en çok merak edilen illerden biri de Ağrı’ydı. Çünkü Ağrı her seçimde çok değişik sonuçlar çıkartıyordu. Bir zamanlar 5 milletvekilinin 5’ini de AK Parti’nin aldığı Ağrı’da, 2018 seçimlerinde AK Parti yüzde 28.8, Cumhur İttifakı ise yüzde 31.3’lük oy alarak bir milletvekili çıkartabilmişti.

2014 yerel seçimleri farklı bir atmosferde geçmişti. O dönem BDP Ağrı’da Sırrı Sakık’ı aday göstermiş ve yüzde 51 oy ile belediye başkanlığını kazanmıştı. AK Parti adayı Hasan Arslan ise yüzde 45’te kalmıştı. Bir süre sonra Sırrı Sakık görevden alınarak yerine dönemin Ağrı Valisi Musa Işın, Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirmiş, ilde önemli hizmetlere imza atmıştı. Vali Bey’in merkeze alınmasıyla yerine atanan Ağrı Valisi Süleyman Elban aynı zamanda Belediye Başkan Vekilliği görevini 2019 seçimlerine kadar başarıyla sürdürdü.

2019 seçimleri Ağrı için doğru adayla “korkudan” yana değil, “hizmetten” yana tercih etme zamanıydı. Öyle de oldu. AK Parti kamuoyunun yakından tanıdığı Savcı Sayan’ı Ağrı Belediye Başkan Adayı gösterdi ve Savcı Sayan kar kış demeden kapı kapı dolaşıp “Ağrı’yı Doğru’nun parlayan yıldızı yapacağım” sözünü verip oy istedi. 31 Mart akşamı sandıklar açıldığında Savcı Sayan yüzde 55 oy oranı ile belediye başkanı seçilerek o gecenin en çok konuşulan isimlerinden biri olmuştu. En yakın rakibi olan HDP’li aday ise yüzde 37’de kalmıştı.

Seçim gecesinde olduğu gibi seçimden sonra da Ağrı merak konusu olmaya devam ediyor. Ağrı’da güzel hizmetlere imza atan Savcı Sayan ilde birçok ilki de gerçekleştiriyor.  Hem sosyal medyadan hem de belediyenin kurumsal sitesinden takip ettiğim kadarıyla ön plana çıkan bazı çalışmalarına burada yer vermek isterim.

Hizmetlerden örnekler vermeden önce burada bir eleştirimi de aktarma gereği hissediyorum. Uzun yıllar belediyede basın müşaviri olarak görev yaptığım için, belediyelerin kurumsal web sitelerini önemsiyorum. Çünkü buralar en kolay erişilen bilgi kaynağıdır. Çok sayıda proje hayata geçmesine rağmen Ağrı Belediyesi’nin internet sitesindeki “Devam Eden”, “Tamamlanan Projeler” ve “Basında Belediyemiz” kısmında içerik yer almaması bir eksiklik olsa gerek!

Lise hayatımın geçtiği Ağrı’da üretime ve istihdama yönelik hizmetlerim yer aldığını görmek açıkçası beni çok mutlu ediyor. “İhaleleri kimler alıyor?”, “Belediyede kimler çalışıyor?” gibi dedikodulara girmeden hem Ağrı Valisi’nin hem milletvekili hem de Ağrı Belediye Başkanının uyum içinde çalışması neticesinde sağlıktan spora, eğitimden kültüre, alt yapıdan üst yapıya birçok hizmet Ağrılıların ayağına gidiyor.

Bunlar arasında; Ağrı Belediyesi Ekmek Fabrikası, tekstil fabrikaları, çok yakında teslimatı yapılacak olan ve 2 yıl içinde 20 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan 50 bin metrekarelik Nike Fabrikası, Evde Bakım Hizmetleri (AĞBİM), HASTABÜS, 50 yeni belediye halk otobüsü, ile kazandırılacak olan yeni 5 yıldızlı oteller, 3 ayda 16 bin metrekarelik alt yapı çalışması, yeşil alan çalışmaları, modern pazar yerleri, çöplerden elektrik üretilmesi ve belediye bütçesine katkı sağlayacak Elektrik Dönüşüm Merkezi kurdurma girişimleri, 50 metrekarelik modern taksi durakları, Türkiye’de ilk kez resmi nikahın ardından (dini nikahın) yani nikah duasının birlikte yapılması, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele, yeni tesislerin inşası, kaldırım, yol yapımları gibi önemli çalışmalar dikkat çekiyor. Şu hakkı da teslim etmek gerekir ki Başkan Savcı Sayan’ın sosyal medya hesaplarından yapılan canlı yayınlar, paylaşımlar bir hayli ilgi görüyor.

Baskının, tefeciliğin, zorbalığın üzerine gidilerek, dedikodu ve kavgalardan uzak durarak vatandaşa dönük hizmetler üretmek için çalışan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan bütün bu gsayretlerini tek bir sözle özetliyor: “Ağrı’yı Doğunun Parlayan Yıldızı yapacağım.” İnşallah Ağrı, parlayan yıldız olacaktır.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir