Ağrı, yerel seçimler, kayyımlar ve daha fazlası

Türkiye’nin doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi kısacası her yerde 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Bir vesile Başkent’in yoğun siyasetinden arınmak üzere 3 günlük Ağrı seyahatine çıkarken, asıl siyasetin göbeğinde kendimizi bulduk.

Ankara’dan Ağrı’ya seyahat etmek için uçağa biner binmez yerel siyasetin kokusu gelmeye başladı bile. Aday adayları, açıklanan adaylar, beğenilenler, eleştirilenler, sürpriz olanlar, kayyımlar, değişimler, bu değişimlere bağlı olarak meydana gelen/gelebilecek gelişimler enine boyuna, ön koltuklardan arkaya doğru klimanın gücüyle yayılır gibiydi.

Bir kulağımızı kulislere kabartıp, bir taraftan Anadolu Jet’in dergisini incelemeye başladık. Derginin kapağında Halenur Çalışan Gürbüz’ün kaleminden “Yüksek Düşleri Şehri Ağrı” başlıklı yazıyı okudum. Rahmetli Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi’ne atıf yapılarak Ağrı Dağı’ndan İshak Paşa Sarayı’na, Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan Ağrı’nın meşhur dönerine, Diyadin Kaplıcalarından Hani Baba Türbesine kadar her renge, her dokuya, her tada yer verilen sayfaların arasında Ağrı’yı geziyorsunuz adeta.

Havası sert ama insanı mert olarak bilinen Ağrı şehir merkezinde trafiğe kapatılan, renkli ve hareketli en meşhur caddesi olan Cumhuriyet Caddesi, biraz ileride Merkez Camii’nde yankılanan Ezan sesiyle güvercinlerin kanat çırpıntısı eşliğinde seyyar satıcıların anonsunun oluşturduğu o müthiş ses cümbüşü… Taşlıçay’a giderken, Aras ve Murat havzalarını ayıran İpek Geçidi, “Ufukta, saçları kırlaşmış heybetli bir ihtiyarın doğrulup kalkması gibi yavaşça görünen” Ağrı Dağı beyaz şapkasını giymiş, örtüsüne bürünmüş Türkiye’nin en yüksek durağı… Sağa sola dönüp selamlıyor Süphan, Tendürek ve Allahuekber Dağları.

Öte yanda kaplıcalarıyla meşhur Diyadin. Her bir adında ayrı hikaye olan Yılanlı, Davut, Tunca ve Köprü kaplıcalarının fokur fokur kaynayan sularında şifa arayanlar… Beride kendi yolunu çizmiş Ağrı’dan Huzur ve Kardeşlik Şehri Tutak’a, oradan da tarihe altın harflerle yazılan Malazgirt, Muş ovalarına devam eden Murat Nehri… Çocukların yüzme kursu, kadınların yün yıkama mekanı, büyüklerin balık avlama yeri... Her bir damlasında her birey için hayat taşıyor.

Beyazıt Ovasının yamacındaki dağın gövdesinde hep varmış gibi sakin, sade ve kucaklayıcı bir duruş sergileyen İshak Paşa Sarayı…  Hemen yanı başında, Yavuz Sultan Selim’in bu toprakları mülküne katışının  hatırası, mütevazı kubbesinden göğe uzanan zarif minaresiyle Beyazıt Camii. Doğu’nun büyük entelektüeli, aynı zamanda bir bilim insanı, şair, aşka ve hürriyete tutkun bir veli Ahmed-i Hani’nin türbesinde, ona “Hani Baba” diyen ve akın akın ziyarete gelenler…

Osmanlı’nın Topkapı Sarayı’ndan sonra teşkilatlı en büyük sarayı olan İshak Paşa Sarayı… Ağrı böyle işte. Efsane ile hakikat, mazi ile bugün, Süphan ile Tendürek arasında; dünyanın ikinci büyük meteor çukuru ile inançların müşterek kutbu Nuh’un Gemisi arasında yer alan “Türkiye’nin başlangıcı.”

İl merkezi dahil olmak üzere birçok ilçede kayyımlar görev yapıyor. Alt ve üst yapıda bugüne kadar yapılamayan hizmetler kısa sürede ilçelere, illere, vatandaşa kazandırılmış. Vatandaş bunu takdir ediyor. bu işler her ne kadar bazen aceleye getirilmiş bazen de dört dörtlük yapılmış olsa da.

Altını özellikle çizerek yazmak gerekirse kayyımlarla yönetilen bazı yerlerde esnaf biraz şikâyetçi. Sanki gönüllere çok da dokunulmamış gibi. Bölge esnafı esnaf ihmal edilmiş. BDP’den devralınan ve kısa sürede büyük bir değişim yaşanan yerlerde, artan hizmetler beraberinde tepkileri de doğuruyor algısı çok yaygın. Kayyımların korumalarla gezmesi halkta tepkiye yol açıyor. Hizmetlerin dağıtımından eşit pay alamayanlar kendilerini ‘ötekileştirilmiş’ hissediyor. Tepki oylarının çoğaldığı sıkça dillendiriliyor. Özetle kayyımların olduğu belediyelerde 31 Mart seçim sonuçlarının 2014’ten çok da farklı sonuçlanmayacağı kanısı vatandaşta bir hayli hakim.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir