Ağaç severler nerede?

Türkiye geçtiğimiz yıl içerisinde ağaç severlerle tanışma imkânı buldu. Nur topu gibi bir çocuk dünyaya gelmişti. Adını “Gezi” koydular. Birinci doğum gününü “kutlamak” için “Happy birthday”ciler meydanlarda tekrar boy gösterdi.

Karşılarına Herekleitos’un sözü çıktı: “Aynı nehre iki defa girilmez.” Geziciler aynı “nehre” bir daha girmek istediler, ama olmadı. Çünkü “nehir” sürekli akıyordu. Ve değişimin olduğu bir “nehir”de iki kez yıkanılamazdı. Peki, ne oldu?

Sonunda geziciler bir sonraki yıl bunu geleneksel hale getireceklerini açıkladılar. Yani geziciler her yıl 31 Mayıs’ı Gezi’nin “doğum günü” ilan ettiler!

Hatırlayalım… Ağaç kesme bahanesiyle başlatılan gezi eylemleri sadece gösterilere sahne olmadı, aynı zamanda gencecik hayatların yitip gitmesine de neden oldu. Ortaya konan tez öyle zıtlıklar içeriyordu ki mesela “biz ağaçların kesilmesine karşıyız” diyenler, kestikleri ağaçlarla barikat oluşturuyordu. Sadece bu örnek bile olayların arka planında farklı düşüncelerin olduğunu gösteremeye yetiyordu.

Türkiye’de yaşanan bu olay uluslararası medya tarafından da yaygınlaştırılınca, Türkiye’ye karşı “Ağaç katliamcısı”  algısı oluşturulmaya çalışıldı. Türkiye itibar sarsıntısı yaşadı… Artık hassas bir sürece girilmişti. Bundan böyle nerede bir ağaç kesilmiş görüntüsü oluşsa, kamerasına, telefonuna, fotoğraf makinesine sarılanlar bu verileri hükümet karşıtı medyaya servis etmeye başladı. Derken…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ kavşağı inşaatında kepçelerin önüne kendini siper eden milletvekilleri, iş makinelerini taşlayan vekiller ekranları kapladı… Derken… Karşımıza bir de İstanbul’da Velidebağ olayı günlerce kaşınarak haber yapıldı… Neden? Çünkü buralarda bir AK Partili belediye vardı…

O gün ekranlarında dakikalarca haber yapan başta Doğan medyası ve paralel medya, şimdi ODTÜ yönetiminin kendi kestiği ağaçları ve Yalova’da katledilen 180 ağacı görmedi. Neden mi? Yalova’da CHP’li belediye olduğu için… ODTÜ yönetimi kendi zihniyetlerinde olduğu için…

Şimdi ne oldu? 31 Mayıs’ı “Gezi’nin doğum günü ilan edenler, 27-28 Kasım’ı Gezi’nin “ölüm yılı” ilan etmiş olmadı mı?

Sahi burada hangi tarihi ele almak lazım? Siz ‘defin’ tarihini seçebilirsiniz! “O da ne?” derseniz, “ağaç severlerin”, gezide kıyameti kopartanların, tv ekranlarını ve gazete manşetlerine günlerce “Ağaç katliamı var” diye süsleyenlerin bu katliamların altında kalıp seslerini çıkarmadıkları gündür o gün.

Hani nerede ağaç severler? Nerede Gezi’de üç beş ağacı bahane edip kamu düzenini bozan, ortalığı yakıp yıkan, insanların canına kast edenler? Nerede dakikalarca canlı yayın yapan televizyonlar? Nerede Taksim’den dünyaya canlı yayın yapan CNN?

Hiçbiri ortada yok! Sanki dersiniz sırra kadem bastılar.

Bari doğa konusunda ikiyüzlü olmayalım. Bari savunduğumuz değerler konusunda ikiyüzlü olmayalım. Bari ahlaki noktada ikiyüzlü olmayalım. Medeniyetimizin en çok değer verdiği “Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz” anlayışını siyasete alet etmeyelim!

 Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20141202gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir