AB ağzının payını aldı

Türkiye zor günlerden geçiyor. Etrafımız ateş çemberine alınmış. Uluslararası siyaset kaypak bir zeminde ilerliyor. Karşımızdaki ülkeler kendi çıkarları için dost görünüp düşman besliyor. Sizin üzerinizden kendi geleceklerini inşa edip, güç gösterisi yapıyor. Buna karşı tabii ki sessiz kalamazsınız.

Bunların karşısında Ortadoğu yangınını söndürmek için büyük bir mücadele veren Türkiye bir yandan da ABD, AP ve AB’nin küstah hareketlerine karşı dik duruşunu sergiliyor. Özellikle son günlerde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz “İdam cezası getirilmesi halinde Türkiye ile müzakereler durdurulur, ekonomik yaptırımlar uygulanır” gibi haddi aşan bir açıklama yapınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tokat gibi cevap geldi: “Şu terbiyesize bak ya… Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar ya… Yılsonuna kadar bekleyelim diyorum, olmadı millete gideriz.”

Aynı sertlikte bir cevap da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelmişti: “Elinden ne geliyorsa arkasına koymasın.” Bu cevaplar karşısında AB adeta şoka girdi. “Nasıl bir hata ettik?” diye içte içe muhasebe yapmış olacaklar ki kısa bir süre sonra “Türkiye’nin durumunun tekrar görüşüleceği” açıklamasını yaptılar.

Bu açıklamaları yapan daha doğrusu bu densiz çıkışlarda bulunan AP Başkanı Martin Schulz, Türkiye’den böyle bir tepki geleceğini hesaba katmamıştı. Eski Türkiye gibi “Siz ne derseniz o olur, biz yanlış yaptık, AP daha doğrusunu bilir. Aman bizimle bağınızı kopartmayın, ne isterseniz yaparız” gibi bir yaklaşım ile muhatap bulacaklarını bekliyorlardı.

Bu defa baltayı taşa vurdular. AB’ye karşı biriken tepki ilk önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamasıyla geldi. Ardından da Sayın Cumhurbaşkanının Türk milletinin hislerine tercüman olan ifadelerinde yankı buldu.

Neymiş efendim idam cezası gelirse ekonomik yaptırım uygulanırmış. Neymiş efendim, HDP’li milletvekilleri için kıyamet koparmış. Neymiş efendim Türkiye’yi her fırsatta karalayan, vatan hainliği ile suçlanıp bilmem kimin kulübesine sığınan sözde gazeteciler için basın özgürlüğü yokmuş!

Ulan be hokkabazlar! Bizim ülkemizde her gün fidan gibi delikanlılar, sizin desteklediğiniz kahpelerin kurşunlarıyla, hainlerin tuzaklarıyla şehadet şerbeti içerken; çantalar dolusu parayı yollarına serseniz gidip Doğu ve Güneydoğu’nun hendeklerle kuşatılmış, mayınlarla donatılmış o zorlu şartlarında görev yapamayacaklara rağmen bu cennet vatan topraklarımızı “Burada zeytin yetiştireceğim, çocuklar eğitimsiz kalmayacak” diyen ve buralarda görev yapan Kahraman Muhammet Fatih Safitürk’lerin hakkını ödeyebilecek misiniz?

“AB’den koparsak vah halimize” diye elleriyle dizlerini dövenler, terör örgütlerine karşı Türkiye’ye destek olması gereken AB’nin terör sevicilere karşı cici görünmesini kabul edebiliyor mu?

Yetim kalan yavrulara, dul kalan eşlere, ciğerparelerinin cenaze namazını kıldıracak kadar vakur, vatansever ve imanlı insanlara yaşatılan bu acıya perde çekmek AB’nin haddine olabilir mi? Bizim ülkemizde, bizim canımızı yakan teröristlere verilecek cezayı belirlemek hangi hakla Avrupa Birliği’nin olacakmış?

Şunu biliyoruz ki Avrupa Birliği’nin küresel güç olma isteğinin önündeki en büyük engel Türkiye’dir. Aynı zamanda Türkiye jeopolitik konumuyla, kültürel zenginliği ve bünyesindeki potansiyeli ile Avrupa için önemli de bir fırsattır.

Geriye iki şey kalıyor; rahmetli Adnan Menderes ile ilk adımın atıldığı, 1963’teki Ankara Antlaşması ile hukuki temele oturtulan ardından katma protokoller, tam üyelik başvuruları, aday ülke pozisyonu, katılım ortaklığı, müzakereler ve fasıllar diyerek 2016’ya kadar sürekli bir oyalama taktiği içinde olan Avrupa Birliği, İngiltere’nin AB’den ayrıldığı ve Fransa’nın da ayrılma tehditleri savurduğu bir dönemde Türkiye ile ilişkileri geliştirmek zorundadır.

İkincisi ve en kötü olanı ise ABD’de yaşanan seçimler ve Trump gibi ne yapacağı belli olmayan bir başkanın uygulayacağı ‘sürpriz’ politikalar, dünya siyasetindeki değişen dengeler, Ortadoğu’daki belirsizlik ve Türkiye ile ilişkilerin koparılması AB’yi dağılma tehlikesine iterek küresel aktör olma ‘ayrıcalığını’ elinden alacaktır.

Dengeler değişiyor, Türkiye öze döndükçe göze batıyor. Özünden ve milletin desteğinden gelen cesaret ile hareket eden Türkiye’nin liderleri, yeri geldiği zaman lafı gediğine oturtup halkın hislerine tercüman olarak hak edene hak ettiği cevabı vermekte tereddüt göstermiyor. Bu da tabii ki birilerini rahatsız ediyor.  

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir