7 Nisan akşamı 7 Haziran seçimleri başladı

7 Haziran Milletvekilli Genel Seçimleri için start verildi ve listeler Yüksek Seçim Kurulu’na sunuldu. Öncelikle ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Partiler büyük bir siyasi zekâ ile adaylarını belirlerken, binlerce başvuru arasından listede yer alanlar şanslı olduğu gibi büyük bir sorumluluğu da üstlenmiş durumdalar. İnşallah bunun bilinci ile hareket ederler.

Partilerin aday profiline baktığımızda AK Parti, CHP ve MHP, “ithal” adaydan kısmen uzak durup, “tartışmasız isimleri” aday göstermeye çalışmış. HDP ise hemen her kesimden aday göstererek barajı aşmak için son hamlesini yaptı. Fakat HDP’nin ‘Beyaz Türklerle’ kol kola girmesi, çok zıt kutuplardaki (örneğin LGBT Aktivisti biri ile radikal İslamcı) isimleri partide toplama gayreti, Meclis’e girmeleri halinde yine renkli ve iç tartışmanın en çok yaşanacağı parti görünümü verecektir.

  1. Yasama dönemine baktığımız zaman Meclis profilinin neredeyse yarısını bu dönem göremeyeceğiz. Bunda partilerin tüzüğü, vekillerin özel durumu, genel başkanların stratejisi gibi etkenler olduğunu görüyoruz. Tabii bu seçimler daha çok ‘Yeni Türkiye’ vurgusu, yeni anayasa, başkanlık sistemi, HDP’nin parti olarak barajı aşıp Meclis’te temsil edilmek istemesi, muhalefetin ‘iktidar olma’ arzusu gibi kriterler üzerine odaklanacak.

Yeni dönemde kadınların daha ağırlık kazandığı, siyasette koltuklara yapışanların geri planda kaldığı, Meclis kürsülerinde bardak kıranlar, yumruk atanlar, küfredenler, tekme tokat birbirine girenlerin aktif siyasetten ‘uzaklaştırıldığı’, akraba siyasetinden kaçınıldığı bir tablo ile karşı karşıya olacağız.

AK Parti’de tüzük gereği 70’e yakın deneyimli isim aday gösterilemedi. Siyasette tecrübe önemlidir ama bir başka önemli olan şey de bırakılan boşluğu doldurmaktır. AK Parti’nin ‘yeni yüzleri’ bu boşluğu dolduracak liyakate sahip isimlerden oluşuyor. Adaylara baktığımızda Erdoğan-Davutoğlu uyumu da görülüyor.

AK Parti’de Ağrı’dan aday gösterilen Yılmaz Ensarioğlu insan hakları noktasındaki tutumu ile tanınıyor. Yine Burdur’dan aday gösterilen ve Haber Taraf’ta geçmişte birlikte yazarlık yaptığımız değerli ağabeyimiz Avukat Reşat Petek iyi bir hukukçudur. Mavi Marmara katliamında şehit olan Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan’ın Kayseri’den aday gösterilmesi (Mavi Marmara davasına sahip çıkılması) şeklinde yorumlanabilir. AK Parti’ye yaptığı bestelerle seçimlerde önemli katkısı olan Uğur Işılak da sürpriz bir isim oldu. Markar Esayan’ın aday gösterilmesi de önemlidir. Savcı Sayan’ın Ağrı’dan aday gösterilmesini beklerken İzmir’den aday gösterilmesi ise şaşırttı.

CHP’nin aday profiline batığımızda her fırsatta paralel yapıyı destekleyen CHP, aday gösterirken paralel yapı ile ilişkisi olduğu öne sürülen isimleri aday göstermedi. Paralel yapının oy potansiyelinin nicelik olarak fazla bir etkisi olmadığına kanaat getirilmiş olsa gerek. İlk sıralarda kadınları, Alevi kökenli isimleri, aşiret liderleri ile Ermeni adayları gösteren CHP, bu kesimlerin oyunu alarak HDP’ye kayacak oylara göz dikmiş durumda.

MHP’de ise Devlet Bahçeli temkinli davranıp kadrosunu koruyarak yeni isimleri aday gösterdi. Bunlardan biri ve geçmişte araları bozuk olan Ümit Özdağ, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz aday gösterilirken; Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Ankara Milletvekili ve MHP’de en çok çalışan isimlerden biri olan Özcan Yeniçeri aday gösterilmedi.

HDP ise yeni taktikler uyguladı. Beyaz Türk, solcu, Kürtçü, Öcalan’ın yeğeni, eşcinsel gibi çeşitliliği fazla bir aday profili sundu. Kürt siyasetinin önemli ismi Leyla Zana ise Ağrı’dan aday gösterildi, Altan Tan’ı ise son anda listeye soktular. Daha önce Sırrı Sakık’ı Ağrı’dan aday gösterip belediye başkanı seçtiren HDP, Ağrı’daki adayları ile AK Parti’yi zorlayacak gibi görünüyor.

AK Parti’den ayrılarak istifa eden bağımsız milletvekillerine ve paralel yapıyı destekleyenlere partiler sahip çıkmadı, bağımsız aday oldular. Böylece 7 Nisan akşamı 7 Haziran seçimleri başlamış oldu. Şimdi geriye partilerin vaatleri ve bu süreçte sergileyecekleri tutumlar kaldı. Bakalım ne kadar ‘yenilik’ sağlanacak.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir