15 Temmuz’un az bilinenleri -1-

Türkiye Cumhuriyeti’ni derinden sarsacak olan, milletin istiklaline ve istikbaline kast eden, izzetine gölge düşürmek isteyen 15 Temmuz FETÖ işgal girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Birçok şey yazıldı, çizildi, söylendi. Okudukça, dinledikçe şunu gördüm ki 15 Temmuz gecesine dair daha çok şey yazılacak, söylenecek. Bu yazıda ise 15 Temmuz gecesi önemli hamleler yapan ama birkaç kitabın dışında yazılıp çizilmeyen isimleri tarihe not düşeceğiz.

Türk milletinin cesareti, Cumhurbaşkanı, hükümet, devlet, siyaset yöneticilerinin liderliği, medyanın tutumuyla o karanlık gece aydınlığa çevrildi. Adına “tiyatro, senaryo, kontrollü, düzmece vs” gibi şeyler söylediler. Darbeci Mehmet P. gibilerin eşine, “Beni affedin bu darbeyi yapmak zorundaydık. Yapmasak bunlar bizi YAŞ Kararlarıyla hepimizin kafasını uçuracaktı” sözleri ise darbeyi tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyordu.

Diğer tarafta ise şehit edilen 250 vatan evladı ve gazi olan 2 bin 193 kahraman, bu darbe girşiminin sonucunda birer hakikat olarak karşımızda duruyor. Bir de bunların dışında, 15 Temmuz gecesinin bilinmeyen veya çok fazla dillendirilmeyen isimleri var. 15 Temmuz gecesi hainlerin TBMM’ye inmek istedikleri helikopteri etkisiz hale getirmek için mevzi alındığını ama mevzide polisin alçakta kaldığını gördüğünde “Abi ben yere yatayım sen üzerime yat öyle siper al” diyen kahramanlar var.

O gece Hande Fırat yoğun ısrarla Hasan Doğan’a ulaşıp Cumhurbaşkanı’nı ekrana taşımak isterken, hemen yanı başında bulunan (ekranlara çıkma) dendiği halde ekrana çıkmaktan geri durmayan gazeteci Abdurkadir Selvi vardı. Saniyelerin adeta bir hastayı hayata döndürmek için yapılan kalp masajının önemi ve hızı gibi değerli olduğu anlarda, FaceTime ile yapılacak olan bağlantının teknik olarak ekrana verilmesi tartışılırken Selvi: ‘Hande doğrudan telefonu ekrana çevir’ diyerek o tarihi yayına imza atıyorlardı.  

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de o gece Cumhurbaşkanı’nı arayarak “Sayın Cumhurbaşkanım camilerde sala okutacağım” deyip o geceye damga vuran, milleti diri tutan ve meydanlara çıkmasında büyük emekleri olan çağrıyı yapıyordu.

İlk kez darbe girişimine karşı tanklar yürürken karşısında millet duruyor, millet yürürken karşısında tanklar duruyordu. İlk defa bir Cumhurbaşkanı darbe girişimine karşı halkı direnişe çağırıyordu. O gece cumhurbaşkanı abdest alıp sefer namazı kılıyor, darbeciler tarafından derdest edilen Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar da abdest alıp namaz kılıyor. (İnsan bazen o anda yapacak bir şey bulamayınca seccadeye sığınır…)

15 Temmuz’da önemli yerlerden biri de komşularımızla sınırı olan doğu illerimizdir. Taarruz tipi helikopter bakımından bölgenin en güçlü tümeni olan Şırnak Tümeni, emniyet müdürünün üstün gayretleriyle hareketsiz hale getiriliyor.

Doğu’daki 9’uncu kolordonun 5 tugayından 4 tanesi ise cunta girişiminin içinde yer alıyor. Bir tek Ağrı’daki tugay yer alamıyor. Bunda da dönemin Ağrı Valisi Musa Işın’ın büyük etkisi var. Kars’taki tugayları da Vali, Emniyet Müdürü ve bölge halkı durduruyor.

Bir başka tüyleri diken diken eden olay ise yine Kars’ta yaşanıyor. Belediyeye giden bir darbeci üsteğmen ‘TSK yönetime el koydu, sokağa çıkma yasağı var’ anonsu yaparken; Merkez Camii İmamı anonsu duyup cami hoparlöründen konuşmaya başlar: “Sokağa çıkma yasağı yoktur, birlik beraberlik zamanıdır. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir, kimse bizi yıkamaz. Sokağa çıkabilirsiniz.”  Evet, bizi kim yıkabilir…

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir